Cesta k Vrbovci: Navždy se s ní rozlučte

Bystrcké zastupitelstvo rozhodlo v prosinci, že občané nepotřebují cestu do Údolí oddechu. Před asi dvanácti lety se chodilo stezkou mezi zahrádkami od Foltýnovy ulice do půvabného údolí potoka Vrbovce. Dvanáct let se vleče spor, který provázely svévolné blokády cesty i vyhořelé chaty a nakonec uzavření původní pěšiny.

Zamotaná kauza s mnoha nejasnostmi, i díky státní správě, připravila některé o zdraví, jiné o majetek. Nic se nevyšetřilo, nikdo nebyl stíhán. V říjnu 2009 navrhla radnice nahradit průchod k Vrbovci po blízké parcele města. Ani jedenáct let nestačilo úřadu na realizaci nové cesty. Neochota úředníků? Nepohodlná kauza? Nařízení shora? Moc peněz?

Rozhodnutí radních rezignovat na průchod k Vrbovci po obecním pozemku je plivnutím do tváře těm, kteří na kauze desetiletí pracovali a dokázali při vleklých a únavných jednání v zájmu obyvatel Bystrce dojít ke kompromisu, když se objevila alternativa přes obecní pozemky. Opozicí bylo Radě navrženo přehodnocení postoje ke kauze Vrbovec, bez odezvy – jak už tomu s hlasem opozice bývá.

Psáno pro Bystrcké noviny 03/2020

~