Nová Bystrouška: Koupit a za své zbourat černou stavbu?

Budova s potravinami na Horním náměstí

Na konci roku bystrcké zastupitelstvo navrhlo, aby Brno odkoupilo prodejnu potravin na Horním náměstí, která údajně brání stavbě Nové Bystroušky. Městská část současně nabídla zaplatit ze svého náklady na demolici prodejny.

Budova s potravinami je černá stavba; v roce 1994 jí vypršelo povolení. Svou větší částí stojí na pozemku města a její vlastník, společnost Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s., městu nechce platit nájem za pozemky pod budovou. Zato nabídl Brnu, že mu nelegální stavbu prodá za více než tři miliony korun. Město tuto nabídku loni odmítlo.

Bystrcká koalice ale vrátila odkup prodejny zpět do hry, dokonce jej podpořila nabídkou finanční spoluúčasti Bystrce. O tom, co k tomu koalici vedlo a co je pro koho výhodné, lze přemýšlet různě. Obzvlášť když chybí jasný doklad, že stavba Nové Bystroušky skutečně je v kolizi s prodejnou potravin a že v době, kdy se zastavují proluky mezi stavbami vcelku rutinně, jsou dvě budovy vedle sebe problém.

Investiční fond Outulný chce za pozemek o ploše 168 m2 a nelegální stavbu tři miliony korun. Budova nemá pro město žádnou cenu, naopak by jej další asi milion stála. Fakticky by Brno dalo minimálně osmnáct tisíc za metr čtvereční pozemku. Za jiné pozemky na Horním náměstí město nedávno zaplatilo sotva sedminu.

Psáno pro Bystrcké noviny 03/2020

~